2014. május 23., péntek

A Temple és a Lincoln's Inn

A következő sétánk a jogi negyedbe visz.
Az Inn of Court-ok, amikről szó lesz, ügyvédi (barrister) kollégiumok. A barristerek állnak az ügyvédi ranglétra tetején, és minden barrister tagja kell hogy legyen egy a kollégiumhoz tartozó irodának (chamber).
A kollégiumokban könyvtár, étkezési és szálláslehetőség is van. Ezen kívül van templomuk vagy kápolnájuk is. Londonnak négy barrister kollégiuma van: Inner Temple, Middle Temple, Lincoln's Inn, Grey's Inn.


Bár lehetne a Temple megállótól is indulni, mi most a Blackfriars megálló felől közelítettük meg a Temple Inn-t.

A megállótól nem messze áll a The Black Friar Pub a Queen Victoria Street 174-es számon.
1875 környékén épült, nagyon szép art deco belsővel. A Black Friar jelentése fekete szerzetes - a homlokzatán látható pocakos szerzetes is erre utal. A Blackfriars környék -a city egy része - nevét  a dominikánus szerzetesekről kapta, akiknek a kolostora errefelé volt.
Black Friar
Black Friar Pub

A túloldalon, a Temze felé látható az Unilever House neoklasszicista és art deco épülete, amit 1929-ben kezdtek építeni és 1930-ban vált az Unilever központjává.
Unilever House
Bal oldalt a híd, jobb oldalon az Unilever House

A Tudor Streeten mentünk a Temple Court felé. Régen Alsatia volt a neve ennek a környéknek, ami a XV-XVII. században bizonyos privilégiumoknak köszönhetően bűnözők menedékhelyévé vált. A hatóságnak ugyanis nem volt itt joga intézkedni, s így ez volt a legrosszab hírű negyede Londonnak. De itt talált menedéket Daniel Defoe is 1692-ben, mikor körözték bizonyos írásai miatt. Alsatia 1697-ben veszítette el ezt a típusú függetlenségét és később szép lassan konszolidálódott.
Temple Avenue
A Temple Avenue a Temple keleti határa



Temple Entrance, Tudor Street
A Temple bejárata a Tudor Street felől

A Tudor Streetről nyílik a Temple keleti bejárata.
A területen a XII. századtól 1312-ig a templomos lovagok temploma (Temple Church) és két csarnoka állt. 1312-ben feloszlatták a templomos rendet, és birtokaikat, így a londonit is, a pápa átadta  a johannitáknak. De II. Edward nem vette ezt tudomásul, és saját birtokaként kezelte a területet. A Temple-t felosztotta belső (Inner Temple) és külső (Outer Temple) részre, és 1324-ben hivatalosan is Anglia birtokává tette. Vezetőjének az egyik kegyencét nevezte ki, akinek két évvel később a királyné elérte kivégzését. Ugyanebben az évben a királyt is lemondatták, majd 1327-ben bestiálisan kivégezték.
Ezután London polgármestere lett a tulajdonosa, majd 1333-ban III. Edward kegyencének, William de Langfordnak adott 10 éves bérleti jogot.
1337-ben azonban a király az Inner Temple egy részét - a nyugatit - bérbeadta egy jogásznak. Azontúl volt egy megszentelt és egy szenteletlen  (Middle Temple) terület.
Miután VIII. Henrik feloszlatta a szerzetesrendeket, a jogászok ott maradtak bérlőként - és jelenleg is azok. A jelenlegi bérleti szerződésük kezdő dátuma 1608.

A bejárat után jobbra fordulva értük el Temple Church-öt. A templom szerepelt Dan Brown "Da Vinci kód"-jában, s azóta megnövekedett iránta a turisták érdeklődése.
A templom előtt álló oszlopon egy templomos jelképet láthatunk: a lovukat egymással megosztó lovagokat. Meglepő, de 2000-ben állították ezt a szobrot, azon a helyen, ahol a nagy londoni tűzvészt megállították. Ezzel mint egy ellenpontja Sir Christopher Wren Monument-jének (erről majd máskor), ami a tűz kezdőpontján emelkedik.
Temple Church, London
A kör alapú régi templomrész, az előtte álló oszlopon meg az egyik templomos jelkép, a lovukat megosztó lovagok
A templomot a XII. században építették a templomosok. Eredetileg csak a kerek része épült meg a jeruzsálemi Szent Sír Temploma alapján, majd később hozzátoldották a téglalap alakú részt is.
Temple Church, Interior
A templom belülről a régi rész felől. Két oldalon a híres kőszobrok (nem sírok)

Korábban a Holbornban már volt egy kisebb, szintén kerek alapú templomuk, de onnan átköltöztek a jelenlegi helyszínre. A templomot 1185-ben, II. Henrik uralkodása alatt szentelte föl Heraclius, Jeruzsálem patriárkája. Az 1666-os nagy londoni tűzvész után Sir Christopher Wren újította föl, és ekkor került bele az orgona is.
Groteszk fejek, Temple Church
A kerek részen végig szokatlan, groteszk fejek láthatók























Plowden síremlék, Temple Church
A "Memento Mori" jelképe Sir Edmund Plowden síremlékén










Ezután szép udvarokon és kerteken át elsétáltunk a Middle Temple-ig, ahol a híres XVI. században épült Middle Temple Hall áll. Sok érdekesség kötődik ehhez a helyhez, például itt volt Shakespeare "Vízkereszt, vagy amit akartok" darabjának első előadása 1602-ben. Valószínűleg erről a helyről vette Robert Louis Stevenson - aki a Middle Temple tagja volt - az egyik ismert művében szereplők nevét. Azért gondolják így, mert a csarnok egyik híres ablakán, a Chancellor's Window-n, számos címer található, elsősorban jelentősebb tagok családi címerei. Egyik egy bizonyos Josephus Jekyll-é, míg egy másik Roburtus Hyde-é...
Middle Temple Hall
Middle Temple Hall
Az épületet ugyanúgy étkezésekre és találkozókra használják a Middle Temple tanulói. A kollégiumnak sok híres lakója volt: a már említett Stevensonon kívül Geoffrey Chaucer, a Canterbury mesék írója, Sir Francis Drake, I. Erzsébet "kalóza", Gandhi és Tony Blair.
Middle Temple Hall and Garden
A Middle Temple Hall kert felőli része
























A csarnokot keletről a korábban a Temzéig kivezető Middle Temple Lane, nyugatról pedig a Middle Temple Gardens határolja.

Middle Temple Lane
A Middle Temple Lane a Temple felől


























Middle Temple Lane Entrance
A Middle Temple Lane a Temze felől








A Middle Temple Hall udvarának (Fountain Court) végében áll egy kis szökőkút, amely több írót is megihletett, mint például Dickens-t.

Szökőkút a Fontain Courtban


A szökőkúttól a Temze felé fordulva megpillantottuk a Middle Temple Gardens-t, ami egyes források szerint talán már a templomosok ideje alatt is kert volt.

Middle Temple Gardens
Middle Temple Gardens

























Nyugatra a Temple-től, majdnem a Temzénél áll az Astor House vagy más néven Two Temple Place. Mi a Middle Temple Gardens jobb oldalában lévő kapun mentünk ki, hogy megnézzük. Bár nagyon réginek tűnik, valójában 1895-ben építtette Lord William Waldorf Astor, lakásnak és irodának. A külseje korai Erzsébet-stílusú, míg a belső részei a francia reneszánszt idézik. Jelenleg a Bulldog Trust Charity tulajdona. Néha kiállításokat rendeznek benne, és akkor meg lehet nézni a házat is belülről
Astor ház
Az Astor House, tetején a Santa Maria modelljével

Columbus hajója, a Santa Maria azért került a tetőre, hogy szimbolizálja az Astor család Amerikához fűződő kapcsolatait. Ugyanis az építtető őse, John Jacob Astor volt az első üzletember, aki megalapította az első amerikai nagyvállalatot, és ő volt az első amerikai multimilliomos is.

A Temple-től több irányba is el lehet indulni a The Strand felé északra, pl az Astor ház mellett a hangulatos Milford Lane-en:
Milford Lane
Millford Lane, baloldalt az Astor House kerítése

De ha a Temple területén maradunk, akkor a Devreaux Chambers felé mehetünk ki, ahonnan a George Pub-hoz érünk ki a The Strand-en.
Entrance from Devereux Court
Kijárat a The Strand felé

A George 1723-ban kávéházként indult, majd 1830-ban átalakították hotellé, később pubbá.
George in the Strand
A George belseje

Úgy néz ki, mintha XVIII. századi lenne, pedig az 1890-es évek végén újították fel abban a stílusban. Állítólag egy fejnélküli lovag kísért a pincéjében, de nem bánt senkit.

A túloldalon éppen szemben áll a Royal Court of Justice neogótikus épülete. Az épületet Viktória királynő avatta föl 1882-ben. Ez a legfelsőbb bírósága Angliának és Wales-nek.
Royal Court of Justice
A Royal Court of Justice a George felől


























Az épület keleti részénél, a The Strand-on van a Temple Bar, ami hivatalosan a City nyugati határát jelzi. A nevéből következően, a középkorban itt egy sorompó állt, és a hagyomány szerint a király(nő) csak a Lord Mayor jelenlétében ment át rajta.
Temple Bar
A Temple Bar
A XVII-XIX. századig Sir Christopher Wren kapuja állt ezen a helyen, de aztán 1880-ban az út bővítése miatt lebontották és újjáépítették egy hertfordshire-i magánbirtokon. 1984-ben a Temple Bar Trust visszavásárolta (1 fontért), és 2003-ban áthelyezték a St Paul Cathedral mellé, így a Paternoster Square bejáratává vált.
1880 óta emlékmű van az eredeti helyén, tetején egy sárkánnyal, ami a City of London jelképe.

Kicsit kelet felé továbbmenve a The Strand a Fleet Street-ként folytatódik. Ez utóbbi Anna nagy kedvence, ezért arról ő fog majd írni egy másik bejegyzésben. Ezen a sétánkon viszont nem mentünk rajta tovább, hanem lefordultunk észak felé a Chancery Lane-en, s megcéloztuk a Lincoln's Inn-t. 
A Chancery Lane a Fleet Street-et köti össze a High Holborn-nal, és számos érdekességet találhatunk itt.
A Maughan Library a King's College (London egyik fontos egyeteme) egyik fő könyvtára. A XIX. századi neogótikus épület egészen 2001-ig a Public Record Office-nak (nemzeti archívum) adott helyet és utána került az egyetem birtokába.
Maughan Library
Maughan Library
A könyvtár Sir Deryck Maughan-ról és feleségéről Lady Maughan-ról kapta a nevét, akik jelentős összeggel támogatták az egyetemet. Az 1851-ben elkészült épületet Sir James Pennethorne tervezte, de számos átalakítás és bővítés történt még 1868 és 1900 között. Az épület grade II  listás.

Nagyjából a könyvtárral szemben található a The Law Society. Ez a szervezet a solicitor-okat fogja össze, akiket a barristereknél kevesebb jogosultsággal rendelkező ügyvédek.
Hall of the Law Society
The Hall of the Law Society


Szintén a Chancery Lane-en található Ede & Ravenscroft boltja. A boltot 1689-ben alapították, és azóta készíti, árulja és kölcsönzi az ügyvédi, bírói és egyéb ünnepi hivatalos öltözékeket.
Ede and Ravenscroft
Az Ede & Ravenscroft üzlet hátsó bejárata

A Chancery Lane-ről a Carey Street-re fordultunk, ahol régebben a csődbíróságok voltak. Hétköznaponként innen is be lehet menni a Lincoln's Inn-be - mi is ezt a bejáratot választottuk.
Carey Street
Carey Street



Henry de Lacey, Lincoln earl-je adományozta a területet a joghallgatóknak a kora XIV. században. Ebben az időben még gyümölcsfás falusi környezet volt egy halastóval a közepén, míg előtte egy szerzetesrend birtokolta.
Ennek a kollégiumnak Morus Tamás volt a leghíresebb lakója, aki VIII. Henrik tanácsadója, később lord kancellárja volt. Ő írta az "Utópia" c. művet, ami az általa tökéletesnek tartott társadalmat írja le. Művében a gyerekek csak az idősektől leesett morzsákat kapják, a fiatalok kiszolgálják az időseket, akiknek viszont az a feladatuk, hogy szigorúan büntessék akár a legkisebb vétséget is. A papok kötelessége, hogy a gyermekeket - akik a köztársaság tulajdonát képezik - kötelességtudásra és engedelmességre neveljék és így majd az állam fönntartásában nagy szerepet tudnak játszani.  A papok - mivel őbennük a legkevesebb életösztön - kapják viszont a legkíválóbb asszonyokat, hogy utódaik ne legyenek satnyák. 
Milyen érdekes ellentmondás, hogy utópiájában megengedte a papi házasságot, s ezzel szembe ment a katolikus tanokkal, viszont ellenezte Henrik válását Aragóniai Katalintól. Mivel a pápa nem engedélyezte a házasság érvénytelenítését, Henrik ekkor még nem szakított teljesen Rómával, csak saját magát tette meg az angol egyház fejének. Engedélyezte magának a válást, és feleségül vette Boleyn Annát. Morus lemondott tisztségéről, és az esküvőn sem jelent meg, amit a király rossz néven vett. Az esküvő után a pápa kiközösítette Henriket, aki ezek után egyedüli egyházfőnek nyilváníttatta magát, és elvárta, hogy minden alattvalója esküdjön fel rá. Mivel Morus erre nem volt hajlandó, mert szerinte világi személy nem lehet egyházfő, börtönbe zárták, s további ellenkezése miatt végül lefejezték.
Morus Tamás szobra
Morus Tamás szobra a Lincoln's Inn mellett a Carey Street-en
Ez az Inn jóval átláthatóbb, kevésbé labirintusszerű, mint a Temple udavarai. Először a Chapel és az Old Hall felé indultunk el.
Lincoln's Inn Chapel, Old Hall
Hátul a Lincoln's Inn kápolna és az Old Hall



























A Lincoln's Inn Chapel 1620 körül épült. Az alatta lévő impozáns, árkádos altemplomban számos anya hagyta itt magára annak idején a gyerekét, hogy majd az Inn nevelje fel a lelenceket. Ezek a gyerekek általában a Lincoln vezetéknevet kapták.

Lincoln's Inn Chapel interior
A kápolna belseje

Lincoln's Inn Chapel altemplom
Az altemplom a kápolna alatt

Az Inn nyugati részén helyezkedik el a később épült Great Hall és a könyvtár. A szerepe ugyanaz, mint a Middle Temple Hall-nak, azaz étkezés és összejövetelek, de koncerteket is tartanak itt.

Lincoln's Inn könyvtára
A Lincoln's Inn könyvtára
A könyvtáron túl van az Inn nyugati bejárata, ami a Lincoln's Inn Fields-re nyílik, ami London legnagyobb tere.

 Lincoln's Inn bejárata a Lincoln's Inn Fields felől
A Lincoln's Inn bejárata a Lincoln's Inn Fields felől
A Lincoln's Inn Fields-et 1638-ban kezdték beépíteni, előtte sport és lovagi játékokra használták, de kivégzésekre is. Itt akasztották és négyelték fel például az I. Erzsébet elleni katolikus Babington összeesküvés 14 tagját is 1586-ban.
 Lincoln's Inn Fields
A Lincoln's Inn Fields parkjában



























 Lincoln's Inn Fields
A tér dél-keleti sarka
























Az eredeti épületekből mára már csak a tér nyugati oldalán álló Lindsey House (59-60.)  maradt fenn. A XVIII. században, miután a környék kezdett lecsúszni, a lakók elérték, hogy a teret lezárhassák és így lassan megtisztult a környék.
Lindsay House
A jobboldali épület a Lindsay House
A tér leghíresebb házai a tér északi oldalán a Sir John Soane múzeumé (12,13,14.). Sir John, aki egy egyszerű kőműves fiából lett híres építész, maga tervezte a házát, s úgy rendelkezett, hogy halála után múzeum legyen belőle. Síremlékét már láttuk egy másik sétánkon.
Sir John Soane Múzeum
Sir John Soane Múzeum
Sir John ugyanis műgyűjtő volt, s hihetetlen mennyiségű műtárgyat halmozott fel a házában. A múzeum nem mondható hagyományosnak, mert iszonyatosan zsúfolt. Ingyen látogatható, de sajnos nem szabad  bent fényképezni. 

Ezután kisétáltunk észak felé a High Holborn-ra és onnan elmentünk a Cittie of Yorke-ba, amiről már szintén írtunk korábban.
Innen viszonylag könnyen elérhető lenne még a Grey's Inn, de azt egy másik séta alkalmából mutatjuk be.

Az Inns of Court-okat érdemes hétköznap meglátogatni, mert nem biztos, hogy hétvégén minden részük megnézhető, ráadásul akkor nagyon kihaltak, és teljesen más a hangulatuk.

2014. május 4., vasárnap

St. Pancras és King's Cross


Egy St James's parki madárfotózásról érkeztünk a pályaudvarhoz délután 2 körül. Nem olyan rég angolokkal beszélgettem éppen arról, hogy most akkor mi is a pályaudvar neve, St Pancras vagy King's Cross. Nem tudták pontosan, de úgy sejtették, hogy a St Pancras a nemzetközi, a King's Cross meg a belföldi rész, és igazából ez két összeérő pályaudvar. Harry Potter vonata az utóbbiról indult.
A 9 és 3/4-ik vágány
A St Pancras előtt áll a George Gilbert Scott által tervezett gyönyörű szálloda (régebben Midland, most Renaissance Hotel). Scott az egyik legtermékenyebb tervező volt, mintegy 800 épület tervezése vagy átépítése fűződik a nevéhez (pl. az Albert Memorial a Hyde Parkban).
A hotel
A pályaudvaron belül van Paul Day Meeting Place című monumentális szobra, ami nemcsak a londoniakat, de még a mi családunkat is megosztotta. Maga a mondanivaló eléggé egyértelmű itt, a Eurostar vágányainál, amik Angliát és Franciaországot kötik össze. A szobrot Day magáról és francia feleségéről, Catherine-ről mintázta.
The Meeting Place

A pályaudvart elhagyva először keletre indultunk el a Euston Roadon. Elég vegyes volt az utcakép: a nagy pályaudvarok környékén látható sokféle ember és nagy forgalom volt a jellemző.
Először a Lighthouse-t szerettük volna megnézni, ami egy ház tetejére épített világítótorony, de éppen renoválták, így ez kimaradt. A világítótorony eredete, bár az épület 19. századi, mégis bizonytalan. Az egyik elmélet szerint a földszinten lévő osztrigabár marketingfogása volt még abban a korban, amikor az osztriga olcsó étel volt és a világítótorony lámpájának a fényével jelezték a friss áru érkezését, ami így messziről is látható volt.
Lighthouse near King's Cross Station 1
A világítótorony egy kölcsönvett képen (Photograph by Mike Peel)
Innen a Euston Road déli oldalán indultunk visszafelé, aztán beljebb mentünk a kisebb utcákon. Az Argyle Square szinte minden háza kis hotel. Az "elhotelosodás" már 1860 körül elindult, igaz akkor ez inkább bordélyházakat jelentett. A prostitúció jelen volt egészen az 1990-es évekig, amikor rehabilitálták a környéket.  A Pet Shop Boys 1987-es Kings Cross című számában még a sötétebb korszak jelenik meg.
Átmegyünk a Whidborne Street-en

A Whidborne Street és Argyle Walk kis sikátorain, majd a Tonbridge Streeten és onnan a Bidborough Streeten mentünk tovább. A célunk a Woburn Walk volt, ami egy kicsikét még távolabb van. Ez az utca egy külön kis világ a boltjaival, kirakataival. William Butler Yeats élt itt, a 18-as számban, 1895-1919. között.
A Woburn Walk kirakatai

Ezután meglátogattuk a különös, görög stílusú 1822-ben felszentelt St Pancras templomot.
St Pancras Parish Church
A főbejárata az Upper Woburn Place felől van. A Euston Road és a templomkert felőli oldalon robosztus kariatídák állnak, kissé túlontúl is robosztusak. Ennek oka egy tévedés: alkotójuk, John Charles Felix Rossi három évig dolgozott rajtuk a műtermében, s amikor a helyükre szállította őket, vette észre, hogy nem férnek be a helyükre! Így hát a helyszínen feldarabolta, és megrövidítette a szobrokat. Szerencsére ez nem nagyon látszik, mert az alakok khitónjának redői lehetővé tették a műveletet.
A kariatidák

A kert felőli kariatida sor a kriptát védi, amit az 1850-es évek óta nem használnak temetkezésre. A második világháború alatt légópince volt, most viszont kiállításokat tartanak benne. Amikor ott jártunk, egy olasz tárlatot láttunk, "Az anyag mint művészet" címmel.
Kiállítás a kriptában

Miután megnéztük a kiállítást, átmentünk a Euston Road túloldalára, átvágtunk az állomás előtti parkocskán és elindultunk a később Cardington Street-té váló Melton Streeten. Londonban van néhány elhagyott, bezárt metróállomás, itt is volt egy ilyen szomorú épület. Maga a Euston metróállomás létezik, csak ez a kijárata szűnt meg.
A kihalt állomás


A Cardington Street végén a London Temperance Hospital elhagyott, szomorú épülete készít fel minket a Hampstead Roadra. A kórházat egy antialkoholista egyesület alapította 1885-ben, és ezért kerülték az alkohol használatát a gyógyításnál, ami akkoriban igen elterjedt volt. 1939-1990-ig alkoholelvonóként üzemelt.
A kihalt kórház

A Hampstead Road déli része úgy ronda, ahogy van. Zajos, piszkos és csúnya épületek mindenfelől. De mivel errefelé visz az utunk, kénytelenek vagyunk kibírni azt a 10 percet, amíg végig megyünk rajta.
Szürke, zajos, sivár

Egy még, annak idején a London Eye tetejéről kiszúrt épületegyüttes mellett is elvitt az utunk – ez az Ampthill Estate - ami messziről inkább vidámnak tűnt a színes tetőivel, de így csak nagy szürke tömbök voltak.
Ampthill Estate

A Mornington Crescenthez érve balra a Camden érdekes környéke található, de mi jobbra indultunk el. Ahogy távolodtunk a Hampstead Road-tól, egyre nyugisabb volt minden. Az Oakley Square és a Crowndale Road kereszteződésénél áll a Working Men’s College, a világ első dolgozók iskolája, amit keresztény szocialisták alapítottak 1854-ben.
Working Men's College

A Crowndale Road-on továbbsétálva láttuk meg ezt a templomból átalakított színház épületet. A Theatro Technis az 50-es évek óta működő független színtársulat, erős ciprusi kötődéssel.
Független színház

A St Pancras Hospital régi épületei és a St Pancras Gardens túloldalán van a Goldington Crescent Gardens. Keresztül sétálva rajta "megcsodáltuk" a Felhők című, de inkább daganatokra emlékeztető, rendkívül ronda szobrokat. Nos, nem csak nekünk nem tetszett.
Felhő
A St Pancras Gardens egy szép nyugis (sír-)park, alig lézengett ott valaki rajtunk kívül. Először a St Pancras Old Church-öt néztük meg. Ezen a helyen állítólag már 4. század óta keresztény imahely található.
St Pancras Old Church























A templom belseje


A sírkert egybefolyik a parkkal, amelyben több igazán érdekes dolog keltette fel a figyelmünket. Egy furcsán tekergő fa, aminek az ágai mintha vonagló emberek lettek volna:



Thomas Hardy író és költő volt a felügyelője a vasúti építkezésnek 1865-től (eredetileg építésznek tanult). Az építkezésnél félbevágták a templomkertet, és a sírokat egyszerűen kiürítették. Hardy teljesen elszörnyedt, amikor meglátta a holtak összevissza heverő maradványait, főleg egy kétfejű csontváz rázta meg igazán. Óriási botrányt csapott, kötelezte a vonattársaságot, hogy hozza rendbe a bűnét, s a sírköveket felhalmozta ennek a fának a gyökere köré. Mondja két London könyvünk is.
Ezzel szemben a fánál elhelyezett táblácska szerint ugyan valóban Hardy ötlete volt a fa, de csak felügyelt arra, hogy rendben exhumálják a holtakat, ami szépen le is zajlott. Szóval lehet, hogy ez egy újabb városi legenda?
Hardy fája
A következő képen látható mauzóleumot Sir John Soane építész tervezte magának és családjának, s minden olyan építészeti jellegzetesség benne van, ami jellemzi az életművét. Két Grade I (megváltoztathatatlan műemlék) halotti emlékmű van Londonban, ez és Marxé a Highgate temetőben. Állítólag ez a mauzóleum szolgált a híres londoni piros telefonfülke alapjául.

Soane mauzóleum
A St Pancras-ról induló sínek alatt átkelve megcéloztuk a Camley Street Natural Parkot, ami fantasztikusnak hangzott itt a sok sín és ipari terület között, de balszerencsénkre szombaton zárva van.

Ez már a sokadik olyan sétánk volt Londonban, hogy a Regent’s Canalba ütköztünk. 
Regent's Canal

A csatorna a Paddingtontól folyik a Regent’s Park északi részén át egészen a dokkokig, közel a Canary Wharf nyugati részéhez. Rendkívül impozáns, ahogy ezt, a mostani sétánknál látott területet felújítottak és tovább fejlesztik. 

A csatorna másik oldalán helyezkedik el ez a felújított rész, a Granary Square, szökőkutakkal, székekkel, padokkal a University of Arts London egyik kollégiumának a szomszédságában – ahova gyaloghídon lehet átmenni.
Granary Square

Ezután, a csatornát követve még elmentünk a Battlebridge Bassin-ig, ami egy hajókikötő. Rendkívül nyugis és szép rész, a vízre néző lakásokkal, lakóhajókkal és kiülős helyekkel. A kikötő másik oldalán van a Canal múzeum.
Battlebridge Bassin

Mi a Kings Place-en keresztül közelítettük meg a kikötőt, ami egy nagy irodaház, koncert- és kiállítótermekkel. Jelenleg itt van a The Guardian szerkesztősége.
Kings Place
Korábban egy Battlebridge nevű település volt ezen a környéken és innen a név. A néphagyomány szerint ugyanis itt csapott össze Boudica, a harcos királynő serege a rómaiakkal 60-61 körül. 
És, hogy visszanyúljunk a poszt elejére, egy másik hagyomány szerint a királynő sírja a Kings Cross állomás 9-es és 10-es vagánya alatt van, pont ami fölött Harry Potter szokott eltűnni.
Utunk vége fele, elértünk a Scala-hoz, az ismert koncerthelyhez. Napvilágnál inkább egy elhagyott szállodának tűnik elsőre, pedig most is működik. 
A Scala
Eredetileg mozinak készült 1914-ben, de az I. világháború közbeszólt, így másra használtak a már majdnem elkészült épületet. Moziként végül csak 1920-ban nyitott ki.
A '70-es évek elején a mozi profilt bővített és elő rock koncerteknek is helyt adott. Itt lépett föl pl. Iggy Pop és a Stooges is. Aztán egy ismerős mozzanat: 1974-ben a környéken lakók nem bírják tovább a zajt, petícióznak és roló lehúzva.
1981-ben mint Scala nyitott ki újra a mozi, majd 1993-ban csődbe ment.
1999-ben felújították, kibővítették, s azóta is működik mint mozi, diszkó és koncertterem. Fellepői között volt a Deftones, a Coldplay és Avril Lavigne.

Ez a sétánk körülbelül 3 és fél óráig tartott.